Карають і підлітків

0
13

Злочинність неповнолітніх постійно привертає до себе увагу та викликає обґрунтовану тривогу в суспільстві.
Так, протягом 2011 року Дебальцівським міським судом розглянуто 7 кримінальних справ про злочини, вчинені підлітками.
Найбільш поширеними серед них є крадіжки індивідуального майна. Найчастіше викрадають жіночі сумочки і мобільні телефони. При цьому правопорушники часто беруть чуже, щоб «розважитись», тимчасово скористатись викраденими речами та згодом повернути власнику, не розуміючи всю серйозність наслідків такої поведінки. Характерною рисою для неповнолітніх є вчинення злочину групою осіб, не виключені й випадки їх повторності , зокрема в тому випадку, якщо перша спроба злочину не викрита.
Наприклад, у сел. Миронівський два підлітки викрали з приватного гаражу велосипед, щоб на ньому покататись. При цьому, вони зламали покрівлю будівлі.

В ході судового розгляду справи неповнолітні, що вчинили цей злочин в повній мірі не усвідомлювали кримінальний характер своїх дій, негативні їх наслідки, а вчинення злочину – для них було розвагою.
Часто діти і підлітки думають, що ніякої відповідальності не буде, бо вони ще неповнолітні. Та далеко не всі з них розуміють наслідки злочинів, які виражаються не тільки в необхідності відбуття призначеного судом покарання, а й в наявності судимості, яка може негативно вплинути на подальше життя.

Так, чинне законодавство передбачає, що кримінальній відповідальності та покаранню підлягають особи, яким до скоєння злочину виповнилось 16 років (ст. 22 Кримінального Кодексу України). Лише за деякі злочини, спеціально вказані в законі, кримінальна відповідальність може настати з 14 років (крадіжка, грабіж, розбій, вимагання, умисне тяжке тілесне ушкодження, умисне середньої тяжкості тілесне ушкодження, хуліганство тощо). Кримінальний кодекс України, враховує біологічні, соціальні та психологічні особливості неповнолітніх. До них можуть бути застосовані лише п’ять видів основних покарань (штраф, громадські роботи, виправні роботи, арешт, позбавлення волі на певний строк), а також два види додаткових (штраф та позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певного діяльністю), а також Кримінальним Кодексом встановлені особливі розміри покарань підлітків. Ще вужче коло покарань, що можуть бути застосовані до неповнолітніх, які не досягають 16-річного віку. Слід відзначити, що Кримінальний Кодекс України (ст. 97) передбачає можливість звільнення неповнолітнього, який уперше скоїв злочин невеликої тяжкості, від кримінальної відповідальності за умови, що виправлення цього підлітка можливе без застосування покарання. Дійшовши такого висновку, суд застосовує до підсудного примусові заходи виховного характеру.

Читайте также:  В Дебальцево орудует маньяк - соцсети

В ході досудового слідства, судового розгляду кожної кримінальної справи слідчим, судом аналізуються умови виховання, життя, навчання підлітка, обставини, що сприяли злочину. Найчастіше, причиною є неналежний догляд за дітьми батьків або їхня відсутність. На жаль, батьки не приділяють належну увагу своїм дітям через зайнятість на роботі, вирішення власних проблем тощо.
Вагомим методом попередження підліткової злочинності є проведення батьками роз’яснювальних бесід з дітьми щодо особливостей притягнення до кримінальної відповідальності неповнолітніх, віку, з якого можливе настання кримінальної відповідальності, негативних наслідків вчинення злочинів.
Насамперед, треба любити дітей і боротись з тим, що змушує їх скоювати протиправні дії та аморальні вчинки.

Ольга Літовченко, старший помічник прокурора міста Дебальцевого, юрист 3 класу

ОЦЕНИТЕ НОВОСТЬ
1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд
(оценок нет)

Отправить ответ

Оставьте первый комментарий!

Войти с помощью: